Össze-vissza foly az időnek árja
2012.08.17. 08:55
Az emberiség (kultúr)történetében számos kimondatlan alapigazságot lajstromozhatnánk: amíg a filozófusok szinte minden probléma archetípusát az ókori görög gondolkodók világról adott magyarázataiban vélik felfedezni, addig a science fiction aspektusából számtalan elgondolást vezethetünk vissza (Jules Verne mellett természetesen) H. G. Wells-re. Nincs ez másként az időutazással sem. A híres író 1895-ben megjelent műve számos sci-fi film alkotóját inspirálta, valószínűleg Robert Zemeckist is. Az 1985-ben készült “Vissza a jövőbe” öt éven belül trilógiává terebélyesedett – nem hiába. Ha van filmalkotás, amely Párizzsal ellentétben több misét is megér, akkor az minden bizonnyal a Back to the Future. Annak ellenére, hogy csak bajosan diagnosztizálhatnánk a filmmel kapcsolatban mélyebb jelentéstartalmat, Zemeckis alkotása méltán vált egy egész nemzedék delikateszévé és évtizedek múltán is emlékezetes, valódi ikonná. A magyar közönség szempontjából ebben a remek szinkronszínészek (Rudolf Péter és Rajhona Ádám) is oroszlánrészt vállaltak.
A történet elején dr. Emmett Brown (Christopher Lloyd), a szórakozott, ám igazi talentumnak számító tudós grandiózus bejelentést tesz életkora folytán korlátozottan cselekvőképes barátjának, Marty McFly-nak (Michael J. Fox): egy DeLorean sportgépkocsira fazonírozva sikerült feltalálnia az időgépet. A bökkenő mindössze annyi, hogy a forradalmi találmány működtetéséhez jelentős mennyiségű plutónium szükségeltetik, amit történetesen terroristáktól szerzett meg, ráadásul azok tudta és beleegyezése nélkül. A terroristák ezt nem is hagyják annyiban: Marty szeme láttára valósítják meg a Doki sérelmére az emberölés tényállását. Marty azonban sikeresen működésbe hozza a fluxuskondenzátort, ami a találmány tulajdonképpeni esszenciája: amikor a gépjármű eléri a 88 mph-t, hirtelen az ifjú McFly elé tárul a tér-idő kontinuum, ő pedig egyenesen 1955-ben landol, ahol a rendkívül praktikus, ám az akkori rockőrületben és a hamisítatlan kertvárosi gardenpartyk lázában égő átlagamerikai számára mégiscsak futurisztikusnak ható szkafandere miatt földönkívülinek gondolják. Gond egy szál sem, hamar elverekedi magát Hill Valley városának centrumáig, ezzel zusammen mintegy háromszor másfél órányi izgalmas eseményláncot indítva el. (A trilógia befejező darabja 1990-re készült el). A többit nem árulom el. Igazi kultuszkreálmánnyal állunk szemben, amit mindenkinek látnia kell legalább egyszer-kétszer-háromszor…
“Sors! óraműved oly irtóztató:/ Hallom kerekid, amint egybevágnak:/ De nincs ahhoz számlap, mutató” – vetette papírra impresszióit Arany János a “Magányban” című versében, az 1860-as évek alkonyán. Ezt megtoldanám még egy klasszikussá vált mondattal: “Valamilyen esemény, valamikor a múltban eltéríthette az időegyenest, aminek következtében új temporális szekvencia keletkezett: egy alternatív realitás. Nem illünk bele, se te, se én, se Einstein. De ez a realitás mindenki más számára.”
Értékelés: 10/10
Vissza a jövőbe
(Back to the Future)
színes, amerikai kalandfilm, 111 perc, 1985
rendező: Robert Zemeckis
forgatókönyvíró: Robert Zemeckis, Bob Gale
zeneszerző: Alan Silvestri, Chris Hayes
operatőr: Dean Cundey
látványtervező: Lawrence G. Paull
vágó: Harry Keramidas, Arthur Schmidt
szereplők:
Michael J. Fox (“Marty” Martin McFly)
Christopher Lloyd (“Doc” Dr. Emmett L. Brown)
Lea Thompson (Lorraine Baines)
Crispin Glover (George Douglas McFly)
Thomas F. Wilson (Biff Tannen)
Wendie Jo Sperber (Linda McFly)
Marc McClure (Dave McFly)
Billy Zane (Match)
|