Cégér





 
Tudástár

 
Citátor

Kattints a képre!

 
Látható kéz

Kattints a képre!

 
Plakátok

Kattints a képre!

 
Az igazi tisztviselő

 
Ajánló

Kattints a képre!

 
Külkalandozó







 
Update

Következő 20 cikkElőző 20 cikk

Mihelics Vid - Kovrig Emil: Mire való az állam? (1939)

  2021.10.15. 09:32

Dr. Mihelics Vid egyetemi magántanár vitája Kovrig Emillel. Magyar Rádió, 1939. május 29. (Kovrig Emil színművész, a Rádió munkatársa volt 1950-es menesztéséig).

Boczán Béla: Schmitt Carl: Völkerrechtliche Grossraumordnung (1940)

  2021.10.14. 10:46

Schmitt Carl: Völkerrechtliche Grossraumordnung. Deutscher Rechtsvertrag, Berlin-Wien, 1939. -  „A világnak nagyterek szerint való rendezése és az ehhez igazodó nemzetközi jog.“ Mint a címből is kitűnik, a szerző új államközi jogot kíván, minthogy az eddigi nem tudta biztosítani a népek nyugalmas együttműködését. A hiba Schmitt sze­rint abban rejlik, hogy az az államközi jog, amely a szuverén államokra támaszkodott, szükségszerűen figyelmen kívül hagyta a népeket és föld­rajzi teret.

Imaoka Dzsuicsiro: Új Nippon (1929) - Részlet

  2021.10.12. 14:18

X. A japáni alkotmány talpköve: az etika

A japáni „Szent Korona” elmélet: Szumera-Mikoto. Japán ezer és egy szempontból különbözik a többi államoktól. Szerintem, ha néprajzi és lélektani jelenségektől eltekintve Japán belső viszonyát a többi államokéval összehasonlítjuk, három meglepő felfedezésre jutunk.

Ottlik László: A politikai eszmék a történelemben (1935)

  2021.10.06. 12:17

A természet világát nem érintik az emberi történelem eseményei: az ma is ugyanaz, mint volt háromezer évvel ezelőtt. Ellenben a társadalmipolitikai valóság, állam és közélet egész tartalma ma merőben más, mint volt a régieknél, vagy a középkorban. Miért van mégis, hogy a régiek természettudománya ma már romokban hever, s legnagyobb részében csupán kuriózum gyanánt érdekli még azokat is, akik vallják a humánum egységét, és semmit sem éreznek maguktól idegennek, ami emberi - holott ókor és középkor politikai eszméi mindegyre megőrizni látszanak időszerűségüket, s Platón és Arisztotelész, Szent Ágoston és Szent Tamás politikai bölcsességéhez megvilágosodást, támaszt, ihletet keresni ma is újra meg újra visszajár a politikai és társadalomtudományi gondolat.

Szontagh Vilmos: Totális állam és jog (1940)

  2021.10.04. 20:36

A világháború és az azt követő idők a társadalmi ideológiákban lényeges változást idéztek elő, s alakították át az államok állami és társadalmi életét. A legradikálisabb változás abban állapítható meg, hogy egyes államokban megszüntette az életviszonyoknak államiakra és társadalmiakra oszló eddigi kettősségét, s minden életnyilvánulást az állam, az ún. totális állam keretébe vont, viszont azonban [sic!] a most már csupán állami életet a jog szempontjából nem úgy hatja át, mint a közvetlenül előző azon korszak, melyet a jogállam korának nevezünk, s amely ideológiában az államok nagyobb része továbbra is megmaradt.

Paikert Alajos: A turáni gondolat politikai vonatkozásai (1925)

  2021.10.03. 20:15

A Turáni Társaság 1925-1926. évi előadássorozatának megnyitó előadása

A turáni gondolat mint összefoglaló, kidolgozott terv és irány egészen új; mindössze tizenöt éve, hogy azt megszövegeztük és vele behatóan foglalkoztunk, bár maguk a turáni népek a legősibbek az összes nemzetek között és kultúrájuk a többiekének alapja.

Huzella Tivadar: Bolsevizmus-antibolsevizmus, belháború-külháború társadalombiológiai nézőpontból (1940)

  2021.10.01. 08:39

Előadás a Magyar Külügyi Társaságban 1940. április hó 12-én

Az európai civilizációt és kultúrát létalapjában fenyegető, az emberiség egész közösségére sorsdöntő világválság megdöbbentő arányaiban bon­takozik ki előttünk. A népek emberpusztító háborúságába egymás után sod­ródnak bele az országok. Külháborúik bonyodalmaiban határaik, a bel­sejükben lappangó forradalmi törekvések szította osztály- és pártharcok­ban, a társadalmi keretek, a jogrend korlátái bomladoznak. A világzűrza var forgatagából, a súlyos társadalmi és politikai problémák kusza szöve­vényükben merülnek fel. Rejtélyeik az ember értelmét, a szfinx enig­máihoz hasonló könyörtelenséggel, végső erőfeszítésre sarkallják.

Dékány István: A gazdasági élet fokai és az „élettérgazdaság” (1940) - II. rész

  2021.09.30. 12:30

4. Jegyzet a „területi testületek” jellegéről

Felmerülhet a szempont, hogy hova helyezhessük azokat a „területi testületeket” („Gebietskörperschaften”), amelyekről G. Schmoller [27] közölt igen figyelemre méltó összehsaonlításokat. Ugyancsak a Nyugatot veszi tekintetbe Schmoller, ahol a partikularizmus mintegy tobzódik. Összehasonlítja a sok kis, sőt apró államokat, arra hívja fel a figyelmet, hogy a kisebb területi (territoriális) államok külön kategóriát érdemelnek meg, és külön vizsgálatot.

Dékány István: A gazdasági élet fokai és az „élettérgazdaság” (1940) - I. rész

  2021.09.30. 08:47

Már régen van forgalomban az a gondolat, hogy a világgazdaság korában vagyunk, és gazdasági szervezetünket úgy kell beállítani, hogy a „világpiacon” tudjunk érvényesülni. „Ma mindenki öt világrészből él.” Az ilynemű gondolatok észrevétlenül belesodornak bennünket egy gazdasági fejlődéselméletbe, mert ennek utolsó, jelenlegi fokáról van tulajdonképen szó, tehát a jelent magyarázzuk, mikor világgazdaságról beszélünk. Ez a „világgazdasági” érvényesülés, mint eszme, jelen cselekvéseinknek, számításainknak ad irányítást, gazdaságpolitikai perspektívánkat alapozza meg.

Nagy Loránd: Európai térgazdasági törekvések és Magyarország (1944) - Részletek

  2021.09.28. 14:57

Közép-dunai gazdasági törekvések a Harmadik Birodalom megalakulásáig

A két világháború között történt események már közismertek, hisz olvasóim javarésze benne élt, szenvedett, és tapasztalhatta, hogy ami csupán gazdasági szempontból sikerült Bismarcknak és utódjainak, az mennyire sikerült az ellenséges nagyhatalmaknak.

Magyary Zoltán: A miniszterelnök szerepe a közigazgatásban (1936)

  2021.09.27. 11:10

Szerző főelőadói jelentése a Varsóban tartott VI. Nemzetközi Közigazgatási Kongresszuson. Előadta: 1936. évi július hó 10-én. Hasonló gondolatmenete volt a szerző által a Magyar Jogászegylet közgyűlésén 1935. évi december hó 14-én, „Az államtudomány új problémái” címen tartott előadásnak.

Csekey István: A szovjet államszemlélete (1932)

  2021.09.27. 09:20

A politika tudománya korunk nagy világnézeti és erkölcsi válságánál fogva egészen új, és szinte rendkívüli problémakörök és elgondolások boncolgatását kívánja meg. Épen ettől a szemponttól vezéreltetve választottam rövid székfoglaló előadásom tárgyául korunk eszmeharcának egyik centrális problémáját, a szovjet állam szemléletét, amelyet újságánál fogva elődeim nem is tehettek vizsgálódásuk tárgyává. Mielőtt azonban e szűkre szabott keretek között tárgyamba hatolnék, néhány előzetes kijelentéssel tartozom.

Heller Farkas et al.: Jelentés a Chorin Ferenc alapítvány 1942. évi kamatainak odaítéléséről (1943)

  2021.09.25. 10:49

A Chorin Ferenc alapítvány 1942. évi kamatainak odaítélésére kiküldött vegyes bizottság az alapítványi ügyrend III. szakasza értelmében megalakult és szemlét tartott a jutalom szempontjából tekintetbe jövő irodalmi művek fölött. Mielőtt ezeknek méltatására rátérnénk, előre bocsátjuk, hogy a bizottság az alapítványi ügyrend II. szakasza értelmében ezúttal is kikapcsolta mérlegeléseinek köréből azoknak a szerzőknek műveit, akik a Chorin Ferenc-díjat már egyízben megkapták.

Féja Géza: Mérgező zöldség (1942)

  2021.09.25. 09:55

Az Esti Magyarország „Mérgező zöldség” címen Féja Géza tollából rendkívül érdekes és figyelemreméltó cikket közöl. A cikk bevezetőben megírja, hogy Málnási Ödön nyilas író [a] „Feladatok” című zöld füzetet elküldte a szerkesztőségbe.

Richard von Coudenhove-Kalergi: Nyugat újjászületése (1938)

  2021.09.24. 10:27

A Páneurópai Unió egyik budapesti ülésén tartott előadás. - Bár a szerző történetszemléletével és következtetéseivel nem mindenben értünk egyet, mégis örömmel közöljük ezt az előadást, mert részleteltéréseknél fontosabbnak tartjuk azt a jó szándékot, amely Coudenhove-Kalergi egész munkásságát vezérli. (A szerk.)

Pongrácz Kálmán: A népi elv valódi hivatása Közép-Európában (1939)

  2021.09.24. 08:50

Európa szellemi egységét mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy minden újabb mozgalom vagy áramlat végigvonul a kontinens minden országán; így volt ez a demokráciával és liberalizmussal éppen úgy, mint a szocializmussal, tehát nem lehet rajta csodálkozni, hogy a német szellemi hatásoknak amúgy is erősen kitett Közép-Európában a „völkisch” gondolat is hódító útjára indult.

Török Árpád: Mit adhatunk az új Európának? (1940)

  2021.09.23. 16:59

Ki tudná ma megmondani, hogy mi lesz a jövőben Európával? Megmaradunk-e egyáltalán Európának a régi kulturális értelemben, civilizációnkat át tudjuk-e menteni, és a sebek, amiket az kapni fog, egyhamar begyógyíthatok lesznek-e? Az utolsó években nem voltak kevesen, akik azt jósolták, hogy a legközelebbi komolyabb európai háború tönkre fogja tenni az európai civilizációt. Ha a jósoknak azonban nem lenne igazuk, amit mindenki forrón óhajt, akkor feltétlenül adva lesz a jövő Európának problémája. Nem csak erők, nem csak érdekek, de eszmék is ütköztek ebben a húsz évben, amely végül is háborúhoz vezetett.

Hantos Elemér: A dunai tengely (1937)

  2021.09.23. 09:13

A háború utáni korszak történetírója bő szókinccsel fog rendelkezni azoknak a, törekvéseknek a megjelölésére, amelyek külön-külön megakadályozták, hogy Európa vezető hatalmasságai a közös felelősség tudatában egymásra találjanak.

Szentirmay Ödön: Az államfilozófia tárgyköre (1926)

  2021.09.21. 15:12

Az egyes szaktudományok rendszerei, perspektíváik határtalansága folytán az egyetemes szempontok végső előfeltevéseivel a maguk elvontságában, avagy ezeknek az állam és az ennek alapjául szolgáló nemzetegység fogalmával való vonatkozásaival, mint céllal, nem foglalkozhatnak.

Huszár Aladár: Koreszmék forgatagában (1940)

  2021.09.21. 08:39

"Annak okáért olyanná lésznek, mint a reggeli köd, mint a reggel felkelő harmat és mint a polyva, melyet a szél elhajt a szérűről és mint a füst, mely a kürtőről kimegyen és eloszol."

Hóseás könyve

Következő 20 cikkElőző 20 cikk

 
Hozott Isten!

 
Zöldfelület

Kattints a képre!

 
Filmismertetők

Kattints a plakátra!

 
Fordítva

Kattints a képre!

 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Whistler kutyája

 
Biztonságos böngészés

 
Népszerűsítő csíkok

 
Népszámláló
Indulás: 2011-12-24
 
Nemzetközi helyzet
free counters