Update : Teleki Pál: Előszó Salazar "Békés forradalmához" (1941) |
Teleki Pál: Előszó Salazar "Békés forradalmához" (1941)
2021.01.24. 10:04
Oliveira Salazart én kértem, hogy engedje meg magyarra lefordítanunk ezt a könyvét. Fontosnak tartottam, hogy a magyarság is ismerje meg közelebbről ezt a nagy és komoly férfiút és következetes országépítő munkásságát. Fontosnak tartottam, hogy a világnak ebben a nagy átalakulásában, a magunk nagy feladatai előtt állva, minél több ország és nemzet párhuzamosan hasonló problémáit, törekvéseit és egyaránt vezérférfiait és irányító munkásságukat ismerje meg a magyarság.
Ebből nemcsak azt a nagy elvet és igazságot tanuljuk meg, hogy minden nép, minden nemzet a maga jellege és jellemvonásai szerint formálja sorsát, és hogy vezérlőférfiai is a népi jellegből merítik erejüket és cselekedeteik igazságát, de sok más tanulságosat is meríthetünk a részletekből. Mert amilyen ömagát rövidesen megbosszuló hiba volna más ország, más nép berendezkedéseit másolni, épp oly sokat tanulhatunk azok teljesítményeiből és kísérleteiből egyaránt. És Salazar munkássága épp azt mutatja, miként igyekszik egy kis nemzet a maga sajátos egyéniségét, jellegét, gondolkodását megóvni, megőrizni és fejleszteni. Nekünk különösen hasznos egy kis ország példáját is megismernünk, az új életre berendezkedés szemeink előtt álló nagy példái mellett.
Hálás köszönetet mondok Oliveira Salazarnak, amiért engedélyével lehetővé tette, hogy nagy tanítását a magyaroknak átadhatom, és erős a reményem, hogy nagy haszonnal fogják azt magukba szívni vezetők és vezetetettekv egyaránt.
Teleki Pál
*
Salazar, Oliveira: Békés forradalom. 2. kiadás. Ford.: Lovass Gyula. Az Athenaeum Kiadása, Budapest, 1941, 5-6.
|