Update : Egyed István: Mit üzen Szent István a magyarságnak? (1938) |
Egyed István: Mit üzen Szent István a magyarságnak? (1938)
2024.05.04. 14:58
Amikor a Szent István jubileumi év elénk állítja Magyarország első nagy királyának gigantikus művét, úgy érzem, hogy a reá való visszaemlékezés egyúttal programot jelent a jövő számára.
Jelenti a keresztény államiságot, szemben a pogánysággal, szemben a szabadgondolkodással és a vallási közömbösséggel. Mi ma is hisszük és valljuk, hogy ez az állam csak keresztény nemzeti alapokon állhat fenn.
Szent István jelenti a nyugati kultúrához való csatlakozást, ami nem zárja ki a nemzeti sajátosságoknak megőrzését.
Szent István jelenti az állami önállóság és függetlenség fenntartását és védelmét minden idegen befolyással szemben. Mi nem akarunk sem a germán, sem a szláv hódító politikának szenvedő részesei lenni, hanem saját nemzeti életünket akarjuk élni.
Szent István jelenti a területi integritást, azaz a Szent Korona országai ősi kapcsolatának feléledését.
Szent István jelenti a királysági államformához való törhetetlen ragaszkodást és a Szent Korona fényének visszaállítását.
Szent István jelenti a legitimizmust, azaz a jogfolytonosságot, a Szent Korona nimbuszát, a történelmi intézményekhez való ragaszkodást.
Szent István jelenti a magyar király apostoli minőségének a felújulását, azaz az állam és egyház ősi szoros kapcsolatát.
Szent István jelenti a nem magyar anyanyelvű polgárok jogainak a tiszteletét, és a velük való békés összeműködést.
Lehet-e tökéletesebb, teljesebb és aktuálisabb nemzeti program, mint Szent Istváné? Szinte úgy érzem, hogy az isteni gondviselés nemcsak az államalakítás céljára adta őt nekünk, hanem adja folyton és újra, meg újra, valahányszor államunk hajója veszélyekkel küszködik.
Idegen befolyásokkal, új pogányságokkal, hagyományok lekicsinylésével, nemzeti türelmetlenséggel szemben ma is ő jelöli meg nekünk a helyes utat. Adja Isten, hogy a nemzet Szent István évében ráeszméljen az ő óriási jelentőségére, fenntartás nélkül csatlakozzék az ő programjához, és nemzeti, keresztény és történelmi alapokon építse tovább sorsát.
*
In Magyar Jogász Hírlap, 2. évf., 19. szám (1938. május 13.), 1.
|