Kutya bajuk
2012.09.20. 23:06
A detektívregény vagy krimi műfaját számtalanszor kárhoztatták és állították pellengérre már, gyakorlatilag értéktelen ponyvának titulálva annak minden darabját. Ezek a vehemens kritikák persze megfeledkeznek arról, hogy ez a műfaj antik gyökerekkel is rendelkezik (gondoljunk csak arra, hogy Szophoklész Oidipusz királya valójában nem más, mint egy művészien megkonstruált történet egy nyomozásról, melynek során a fent nevezett király apja gyilkosa után nyomoz, mindenki által ismert eredménnyel). Van ezen túl a detektívregények krónikájának néhány fantasztikus opusa. A magam részéről feltétlenül e körbe tartozónak vélem Edgar Allan Poe Dupin-ről szóló írásait (A Morgue utcai kettős gyilkosság, Az ellopott levél), Sir Arthur Conan Doyle híres Sherlock Holmes történeteit, illetve a későbbi termésből Agatha Christie legalább két művét (Tíz kicsi néger, Gyilkosság az Orient-expresszen.)
A legikonikusabb figurának a fenti, ad hoc módon szerkesztett listából kétségtelenül Sherlock Holmes bizonyult és bizonyul talán még ma is. Doyle igazi kultuszt teremtett a kockás utazósapkában és pelerinben közlekedő, rövid szárú pipáját permanens jelleggel nyüstölő, unaloműző gyanánt a morfiumot sem megvető, kristálytiszta logikájával a legkomplikáltabb bűntetteket és vétségeket is felgöngyölítő detektív alakjának megteremtésével.
A magánnyomozóról szóló novellákat és regényeket a nagyérdemű publikum is hamar megkedvelte, így adekvát lépés volt, hogy a filmipar is relatíve hamar lecsapjon a témára. Egy sor színész próbálta meg hitelesen formálni Holmes karakterét, köztük olyan emblematikus figurák is, mint Jeremy Brett, Michael Caine, Christopher Plummer vagy Robert Downey Jr. Számomra azonban a legbravúrosabb és Doyle hősével a legtöbb azonosságot mutató alakítást Basil Rathbone produkálta, aki 1939 és 1946 között több ízben is a mesterdetektív gúnyájába bújt.
A "Sátán kutyája" című klasszikust 1939-ben adaptálták a filmvászonra, Magyarországon akkoriban a "Baskerville-i kutya" néven híresült el. A történet elején egy dr. Mortimer névre hallgató orvos keresi fel Holmest a legendássá vált Baker Street 221/B-ben, tudatva vele, hogy az ősi Baskerville-családot átok sújtja, ugyanis az ősi mendemonda szerint a "dinasztia" tagjai rendre transzcendens mozzanatok hatására (ma úgy mondanánk, hogy rendkívüli halál formájában) távoznak a túlvilágra. A lápvidék népének tudatában az az elképzelés él, hogy a família tagjait egy titokzatos, sátáni kutya likvidálja, megcáfolván azt a bölcsességet, miszerint amelyik kutya ugat, az nem harap. A klán legutóbb elhunyt tagja, Sir Charles is az eb áldozatául esett a doktor gyanúja szerint, ezért a Kanadából hazatérő Sir Henry életének és testi épségének oltalmazására Holmest és Watson doktort kéri fel a lelkes Mortimer. Ezzel kezdetét veszi a korántsem kutyafuttában lefolytatott nyomozati processzus, melynek végeztével Holmes-szal együtt konstatálhatjuk, hogy hol van a kutya elásva - és Sir Henry a szerencsés végkifejletnek, valamint a hollywoodi koreográfiának köszönhetően mégsem jut az ebek harmincadjára.
Értékelés: 10/8
A Sátán kutyája
(The Hound of the Baskervilles)
fekete-fehér, amerikai krimi, 80 perc, 1939
rendező: Sidney Lanfield
író: Sir Arthur Conan Doyle
forgatókönyvíró: Ernest Pascal
zeneszerző: David Buttolph, Charles Maxwell
operatőr: J. Peverell Marley
vágó: Robert L. Simpson
szereplő(k):
Richard Greene (Sir Henry Baskerville)
Basil Rathbone (Sherlock Holmes)
Wendy Barrie (Beryl Stapleton)
Nigel Bruce (Dr. Watson)
Lionel Atwill (James Mortimer)
John Carradine (Barryman)
Barlowe Borland (Frankland)
Beryl Mercer (Mrs. Jennifer Mortimer)
Morton Lowry (John Stapleton)
Ralph Forbes (Sir Hugo Baskerville)
E. E. Clive (Cabby)
Eily Malyon (Mrs. Barryman)
Lionel Pape (halottkém)
Nigel De Brulier (elítélt)
Mary Gordon (Mrs. Hudson)
Ian Maclaren (Sir Charles)
|