Cégér





 
Tudástár

 
Citátor

Kattints a képre!

 
Látható kéz

Kattints a képre!

 
Plakátok

Kattints a képre!

 
Az igazi tisztviselő

 
Ajánló

Kattints a képre!

 
Külkalandozó







 
Hasznos cikkek
Hasznos cikkek : Nem tanulunk a Bibliából - Vesztébe rohan a világ

Nem tanulunk a Bibliából - Vesztébe rohan a világ

portfolio.hu  2012.07.24. 10:52

A monda szerint Bábel tornya Babilónia leghatalmasabb építményei közé tartott, Isten azonban nem nézte jó szemmel a dölyfösséget és az égbe törekvő építkezést, s hogy megakadályozza az emberek ez irányú vágyait, elködösítette elméjüket, s összezavarta a nyelvüket. Ezt követően az addig egy nyelvet beszélő emberek szétszóródtak a világban és különböző nemzeteket alapítottak. Az égbe törő terveket mintha egy felsőbb hatalom a mai napig megbosszulná, a modern Bábel-tornyok, vagyis a felhőkarcolók építését az utóbbi közel 150 évben szinte mindig egy gazdasági visszaesés követte. (IIlusztráció:  Harold Lloyd: Safety Last) 


Hosszú Depresszió (1873-1878)

Az első 1873-1878-as bankcsődökkel tarkított amerikai "Hosszú Depresszió" kezdete közel egybeesett az Equitable Life Building építésével. A maga idejében ez volt az első 40 méter feletti felhőkarcoló. Az időszakot defláció és lassú növekedés jellemezte, 18 ezer vállalkozás ment tönkre az USA-ban, emellett 10 szövetségi állam is fizetésképtelenné vált. Súlyosbította a problémákat, hogy az időszak közepén a munkanélküliség 14%-on tetőzöt az Egyesült Államokban.

Nem tanulunk a Bibliából - Vesztébe rohan a világ


Brit Bankválság (1890)

Az 1890-es brit bankválságot megelőző évben adták át az immár 80 méter feletti Chicagói Auditorium, majd az 1890-ben a New York World buildinget. A londoni Barings Bank bukását és ezzel a brit bankrendszer megingását az elhibázott argentin befektetések okozták. A dél-amerikai ország abban az évben 11%-os reál GDP visszaesést szenvedett el. A helyzetet a Bank of England, valamint a Rothschildok vezette konzorcium együttes fellépése mentette meg, mely garantálta a Barings Bank betéteinek kifizetését.

Nem tanulunk a Bibliából - Vesztébe rohan a világ


Túlpörgő vasútfejlesztés (1893)

A vasúti túlfejlesztések miatt 1893-ban Amerikában bankpánik alakult ki ráadásul az aranyért hatalmas kereslet támadt eközben pedig az ezüst árfolyama szakadt. A legnagyobb problémát az jelentette, hogy az amerikai kötvények aranyra való válthatósága megszűnt, a befektetők bizalma a kötvényekben, az ezüstben és az egyéb árukban odalett. Ekkor épült a Chicagói Masonic Temple, a Manhattan Life Building és a Milwaukee City Hall is, utóbbi kettő már 100 méter feletti magassággal.

Az első New York-i tőzsdekrach (1901)

1901-ben kezdték el építeni a Philadelphia City Hall-t, melynek magassága már 150 méter felett volt. Erre az időszakra esett az első New York-i tőzsdekrach, mely a Northern Pacific Railway megszerzésért futott verseny során bontakozott ki, mikor is a Harriman-Schiff duó a J.P. Morgan-Hill párossal akasztotta össze a bajuszát. A vasúttársaságért folytatott verseny során a részvényárfolyam elszabadulása miatt sokan fedezetlen short pozíciót vettek fel, azonban kiderült, hogy a két nagy befektetői csoport a részvények nagy részére már rátette a kezét, így nem maradt papír, amit a shortosok visszavehettek volna. A száguldó árfolyam miatt a shortosok, hogy veszteségeiket fedezzék a többi részvény eszeveszett eladásába kezdtek, ami bedöntötte az egész piacot. A két befektetői csoport akaratlan, de annál tökéletesebb cornere (a shortosok bekerítése a részvények felvásárlásával) majdnem összeroppantotta az USA gazdaságát.

Nem tanulunk a Bibliából - Vesztébe rohan a világ


Újabb bankpánik (1907)

Az 1907-es esztendőben a bankárpánikra és az erre adott reakcióként 50%-os eséssel reagáló New Yorki tőzsdére a 200 méter fölé jutó Metropolitan life building figyelmeztetett. Az összeomlást a United Copper Company piacának sikertelen bekerítési kísérlete (cornere) hozta el, melynek hatására a Knickerbocker Trust Company, New York harmadik legnagyobb bankja csődbe ment.

Nagy Gazdasági Világválság (1929)

Ezzel el is érkeztünk az 1929-es évben kitört Nagy Gazdasági Világválsághoz, amikor három egymást követő évben egy 300 méter közeli, valamint két ennél magasabb épületet is átadtak. Az utóbbi kettő igen nevezetes, 1930-ban a Chrysler building, majd 1931-ben Empire State building került átadásra, utóbbi már közel 400 méteres volt. A válság kezdő dátumaként emlegetett 1929 október 29-ei Fekete Kedd során a Dow Jones 11%-ot esett, az amerikai munkanélküliség a válság során pedig soha nem látott, 20% feletti szintre emelkedett.

Nem tanulunk a Bibliából - Vesztébe rohan a világ


Olajválság (1973-1975)

A második világháborút követő első nagyobb gazdasági megingás az 1973-75 időszakban volt. Ekkor a ma már nem álló World Trade Center két tornya, valamint a Chicagói Sears Tower épült meg. Ezt az időszakot a Bretton Woods-i rendszer összeomlása, az emelkedő olajárak és a különböző eszközosztályokban meginduló spekulációk jellemezték. Az S&P 500 kevesebb mint két év alatt értékének felét elveszítette.

Nem tanulunk a Bibliából - Vesztébe rohan a világ

 

Nem tanulunk a Bibliából - Vesztébe rohan a világ

 

Nem tanulunk a Bibliából - Vesztébe rohan a világ


Ázsiai válság (1997-1998)

A World Trade Centeren túllépő maláj Petronas ikertornyok, melyek 1998-tól kezdve 7 éven át a legmagasabb felhőkarcolók voltak, az 1997-1998-as ázsiai összeomlást hozták el a régió számára. A baj a thai baht árfolyamának lebegtetésével kezdődött, melyet a thai kormány egy spekulációs nyomásnak engedve hagyott szabadon mozogni. A külföldi devizában súlyosan eladósodott országban a hazai fizetőeszköz elértéktelenedésével vállalatok sora ment csődbe, ez pedig átterjedt a régió szomszédos államaira is. A baht több mint értékének felét elveszítette a dollárral szemben, a thai tőzsdeindex pedig 75%-ot esett kevesebb mint 1 év alatt.

Nem tanulunk a Bibliából - Vesztébe rohan a világ

 

Nem tanulunk a Bibliából - Vesztébe rohan a világ


Kidurrant a techlufi (2000)

Az 500 méteres magasságba jutó Taipei 101 1999-ben kezdődött és 2004-ben véget érő építkezése a techlufi kidurranását hozta el a befektetőknek. A techcégek 2000 márciusáig tartó száguldását és túlértkeltségét a FED hat egymást követő kamatemelése állította meg, az esést pedig az Y2K pánik elmúltával lecsökkenő tech költekezések csak fokozták. A Nasdaq index azóta sem tudta kiheverni a lufi kidurranását.

Nem tanulunk a Bibliából - Vesztébe rohan a világ

 

Nem tanulunk a Bibliából - Vesztébe rohan a világ


A legutóbbi pénzügyi válság (2007-?)

A Burj Khalifát 2004-ben kezdték el építeni, a Taipei 101-et pedig 2007 nyarán hagyta le az épülőfélben lévő - végül 800 méter fölé jutó - felhőkarcoló, és még ebben az évben kitört a legutóbbi, 2007-es pénzügyi válság. A gazdasággal együtt az indexek még ebben az évben délnek vették az irányt, ráadásul a fő szerepet éppen az ingatlanpiaci lufi kidurranása és a bedőlő bankok játszották. Bár a Dow Jones index már 2009 elején fordulni tudott mélypontjáról, ennek a válságnak a levét azóta is isszák a piacok és a világgazdaság azóta sem tudott teljesen talpra állni.

Nem tanulunk a Bibliából - Vesztébe rohan a világ

 

Nem tanulunk a Bibliából - Vesztébe rohan a világ


Mi jöhet ezután?

A világ épülőfélben lévő felhőkarcolóinak 53%-a Kínában található, az építkezések ahogy az a lenti videón is látható rakétasebességgel zajlanak. A legújabb tervek szerint pedig a 7 hónap! alatt felépítendő Changshaba tervezett felhőkarcolóval 10 métert vernének rá a 828 méteres Burj Khalifára, melyet 6 évig építettek. Az sem jelent sok jót, hogy India is becsatlakozott az ég meghódításába, a kontinensnyi országban is sorra épülnek a felhőkarcolók, sokan attól tartanak, hogy egy újabb válság ebből a két országból indulhat el.



Mi a helyzet idehaza?

Sokra nem megyünk vele, de apró vigasz, hogy egy 2009-es Budapesti rendelet szerint 55 méternél magasabb épületek csak a Csepel-szigeten épülhetnek. A Budapesti Városrendezési és Építési Keretszabályzat alapján pedig a "különleges magasházak" egyetlen pontja sem haladhatja meg a 90 métert. Ez alapján nem számítunk arra, hogy a magyar fővárosban épülne fel egy gazdasági válságot kirobbantó világrekorder felhőkarcoló.

Nem tanulunk a Bibliából - Vesztébe rohan a világ

portfolio.hu

 
Hozott Isten!

 
Zöldfelület

Kattints a képre!

 
Filmismertetők

Kattints a plakátra!

 
Fordítva

Kattints a képre!

 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Whistler kutyája

 
Biztonságos böngészés

 
Népszerűsítő csíkok

 
Népszámláló
Indulás: 2011-12-24
 
Nemzetközi helyzet
free counters